Kitap Yorumu: Kaptanın Teknesi # Mehmet Ulukışla Blog

Sezgin Kaymaz Kaptanın Teknesi Kitap Yorumu

Kitap Yorumu: Kaptanın Teknesi

Sezgin Kaymaz’ın kült romanı Kaptanın Teknesi fazlasıyla okunmayı hak eden bir kitaptır. Erkek karakter Murat’ın gizemli bir kişiliği ile başlayan ve bu gizemi finale kadar devam ettiren yazarımız; insandaki merak duygusunu diri tutarak kitabı sonuna kadar okutmayı başarıyor. Okumaya devam ederken Murattaki gizeme birçok anlam yüklemeye çalışıyorsunuz. Fakat finalde gerçeklerle yüzleşerek çarpıcı bir noktaya geliyorsunuz.

Kitabın diğer bir başarısı ise bir erkek yazarın bir kadın karakterin dünyasını anlatması diyebiliriz. Romanın tamamını anlatan kadın karakterimiz Selen, çevresindeki insanları kullanmayı seven, kendinden başkasını düşünmeyen birisi. Kedi köpek gibi didiştiği arkadaşı Cavidan ile evlere şenlik bir arkadaşlıkları var. Her ortamda bir birine salvo üstüne salvolar yapan bu iki arkadaşın arkadaşlık hikayesi de romanın bir diğer güzelliği.

Romanla ilgili kişisel eleştirim ise; böyle çarpıcı bir sonun kızlar arasında geçen argo muhabbetlerin bol olduğu, üç günlük bir hikayeye sığdırılmış olmasıdır. Oysa böyle bir son daha sağlam ve uzun bir ön hikaye ile desteklenebilirdi.

Keyifli okumalar.

“Gelirken, ne kadar gerçeküstü varsa, hepsini beraberinde getirdi ‘O’…’O’…Vakitle birlikte, vakitlice gelen…Hayatımı allak bullak eden, sonra da ortalığı bana toplatan…Bir kapı aralandı üç gün önce ve ‘O’ girdi hayatıma…Güneş kadar yakıcıydı, buz gibi don…Deprem kadar yıkıcıydı, tufan gibi bir son…’O’ydu hepsi de…Ruhumun tufanı, tufanımın Nuh’uydu…Kim, benim sandığım ‘ben’ olmadığımı öğretebilirdi bana?…Vakti, bir kılıç gibi kuşanan kim olabilirdi?…Kimdi, hiç tanımadığım halde, hep beklediğim?…Sarı gözlü, kara giysili, o yakışıklı kimdi?…’O’ydu elbette!”

Category

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir